Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentSimplePopUp has a deprecated constructor in /home/hbqbuyuk/public_html/plugins/content/simplepopup/simplepopup.php on line 26

ÇALIŞLAR ETABI - 30 AĞUSTOS

Çalışlar, 1.Kolordu Komutanı İzzettin Bey tarafından 28 Ağustos tarihinde sert çarpışmalar sonucu düşman ordusunu yardığı, ikiye böldüğü yerdir.

Düşman burada cephesi yarılınca, bir kolu, General Franko komutasında Büyük Oturak üzerinden Kaplangı Dağına doğru, diğer kol ise General Trikopis komutasında kızılca üzerinden Zafertepeçalköye doğru çekilmiştir.

General Franko Kaplangı Dağında savunma hattı kurmaya çalışırken, Kuzeyde Trikopis komutasındaki düşman çemberden kurtulmaya çabalamaktadır.

Zafertepeçalköy bölgesinde dehşetli Başkomutanlık Meydan Muharebesi yapılırken, aynı saatlerde İzzettin Bey komutasındaki 1.Kolordu Kaplangı Dağında aynı dehşette ve önemde başka bir savaş yaşandı.

Şehit Albay Reşat Çiğiltepe'nin 57.Tümeni Kaplangı Dağına akıl almaz bir şekilde cephe taarruzu yaparken, gece boyunca mevzi savaşı devam etti. Belki de Uşak ve İzmir yolunun açılması Başkomutanlık Meydan Muharebesi kadar aynı zamanda buradaki yüksek zayiatlı muharebenin de sonucudur.

İzzettin Beyin "Çalışlar" soyadı o günlerin hatırasına ithafen Atatürk tarafından verilmiştir....

Zafer Bayramı kutlamalarına katıldıktan sonra, General Franko'yla karşılaşmak üzere, düşman ordusunun ikiye bölündüğü Çalışlar Köyüne ve oradan da 1.Kolordunun bulunduğu yere, Büyük Oturak'a doğru yol alacağız.

Gerek Çalışlar ve gerekse Büyük Oturak, o günden bu yana ilk defa bu organizasyonla ziyaret edilecektir.

Büyük Taarruzun dönüm noktalarından biri olup unutulan bu değerleri yeniden YAŞAMAK ve YAŞATMAK için bizimle gelin...