Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; plgContentSimplePopUp has a deprecated constructor in /home/hbqbuyuk/public_html/plugins/content/simplepopup/simplepopup.php on line 26

 YILDIRIM KEMAL ETABI - 28 AĞUSTOS 

 

Tarihimizdeki isimsiz kahramanlar kadar, ismi ve yeri bilinen ama unutulan kahramanlar da çok fazladır.

 

İşte onlardan biri de "Yıldırım" lakaplı Süvari Mülazımı (Teğmeni) Kemal'dir.

 

Yıldırım Kemal, 1919 tarihinde Harp Okulundan mezun olup daha ilk günlerden itibaren Millî Mücadeleye katılmıştır. Akhisar, Balıkesir, Bursa, Çivril, Afyon ve Sakarya cephelerinde savaşmış, bu savaşlarda gösterdiği başarılar sayesinde tüm kolorduda tanınır hale gelmiştir. "Yıldırım" lakabını da bu savaşlardaki atikliği ve çevikliğinden almıştır. Büyük taarruz yapılmadan önce tedavi maksadıyla Konya'da bulunduğu hastaneden kaçarak İzmir'e ilk girecek birliğe gönüllü olarak katılmıştır. 

 

Buradaki ana ikmal merkezine taarruzla görevlendirilmiş, düşmanın çok tahkimatlı ve güçlü olmasına aldırış etmeden, adını hak eden bir şekilde yıldırım gibi saldırmıştır. İstasyonu ele geçirmeyi başarmış, bütün düşman askerlerini kılıçtan geçirmiş, yol müdafaasını da engellemiş ama 4 subay ve 30 erle birlikte şehit olmuştur. 

 

Yıldırım Kemal'in hatırasına, 1981 yılında Orhan DÜNDAR ve Kardeşi Erhan DÜNDAR tarafından çizgi roman olarak 10 sayı hazırlanmış. Ancak 1986 yılında sadece 8 sayı yayınlanabilmiştir. Bilinmeyen, bilinemeyen sebepler yüzünden 9.sayı yarım kalmıştır.  

 

Milli Eğitim Bakanlığı bu seriyi ismini değiştirerek "Yüzbaşı Cemil"(!) adıyla 1996 yılında 8 sayı olarak tekrar yayınlamış. 

 

Köy hem adını Yıldırım Kemal olarak değiştirmiş ve hem de halen şehitlerine gözü gibi bakmaya devam etmektedir. Devlet Demir Yolları da bu istasyonun adını Yıldırım Kemal olarak değiştirmiştir.

İstasyonun hemen yanında ülkemizin en güzel şehitliklerinden birinde yatmaktadır kahramanlarımız.

 

 

İsimsiz kahramanlara yapacak bir şeyimiz yok ama en azından unutulanları hatırlamak, hatırlatmak için Bizimle Gelin...